W dniach 9-11 maja 2017 roku odbyła się w Toruniu w hotelu Filmar Międzynarodowa Konferencja Transformatorowa TRANSFORMATOR 2017, którą organizowało Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej z Poznania. Wydarzenie to było kontynuacją cyklicznych konferencji realizowanych pod patronatem CIGRE. Prowadzona w dwóch językach, angielskim i polskim, obejmowała swoją tematyką następujące zagadnienia:
- zagadnienia w pracach CIGRE S.C.A2
- diagnostyka transformatorów i ocena jej skuteczności
- awaryjność transformatorów, przyczyny awarii
- postęp w zakresie konstrukcji i budowy transformatorów
- alternatywne dielektryki ciekłe w transformatorach
- monitoring transformatorów, najnowsze trendy i dotychczasowe doświadczenia
- izolatory przepustowe, aktualne zagrożenia w eksploatacji
- układy izolacyjne transformatorów – nowe rozwiązania
- próby odbiorcze
- rozwiązania konstrukcyjne transformatorów rozdzielczych do pracy w sieci z przyłączonymi, po stronie nn źródłami energii rozproszonej
- transformatory współpracujące z układami przekształtnikowymi.
W tę tematykę świetnie wpisała się prezentacja Jarosława Strojeckiego, Doradcy Technicznego AB-MICRO, pt. „Uwarunkowania konstrukcyjne transformatorów w predykcji eksploatacji systemów zasilających strategiczne obiekty”. Prezentacja wskazywała na podstawowe zagrożenia dla transformatorów, wśród których Jarosław Strojecki wypunktował temperaturę jako najczęstszy czynnik większości awarii skutkujących pożarem.
Utrata właściwości izolacyjnych prowadzi do wyładowań niezupełnych, które kończą się zwarciem w instalacji elektrycznej, a co za tym idzie pożarem. Ilość pożarów transformatorów z ostatnich lat w Polsce zobrazowała mapka zapełniona czerwonymi punktami. Remedium na tego typu zagrożenia jest wczesne ich wykrywanie! Na przykład dzięki systemowi ciągłego pomiaru temperatury IntelliSAW w punktach krytycznych transformatora. Tak zabezpieczony transformator w przypadku wzrostu temperatury wykrytej przez czujniki, poprzez reader przekaże sygnał alarmowy do modułu telemetrycznego firmy Invetnia (integralnej części systemu), a ten powiadomi smsami alarmowymi odpowiednie osoby, w celu sprawdzenia urządzenia.
System predykcyjnego powiadamiania o zagrożeniu był nowinką dla zgromadzonych gości, stąd po prezentacji rozgorzała konstruktywna dyskusja, która później przeniosła się do stolika AB-MICRO w holu hotelu.