We wrześniu 2020 r., Ośrodek Edukacji Astronomicznej Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, w Białkowie, wzbogacił się o sferyczny system cyfrowej projekcji Planetarium. System ten wykorzystuje dwa projektory Sony GTZ240, specjalistyczne oprogramowanie do symulacji kosmosu SkyExplorer oraz zaawansowaną technologię zdalnego sterowania Full iPad Control. Prace instalacyjne wykonane były przez współpracujące ze sobą firmy AB-Micro i RSA Cosmos.
Ośrodek Edukacji Astronomicznej Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w nowo wyremontowanym, niewielkim, pałacu dworskim, który położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Obserwatorium Astronomicznego w Białkowie.
Uruchomiony system cyfrowej projekcji Planetarium łączy w sobie nowoczesną technologię projekcji laserowej, współczesną wiedzę astronomiczną, zawansowane i wydajne techniki renderowania niezwykle realistycznych obrazów oraz możliwości wynikające z wykorzystania urządzeń przenośnych do prowadzenia interaktywnego pokazu.
Połączenie wiedzy astronomów prowadzących pokaz z ogromnymi możliwościami systemu cyfrowej projekcji Planetarium sprawiają, że publiczność może doświadczać niezwykle realistycznych wrażeń. Astronom – prezenter, wykorzystując w pełni zintegrowany z systemem projekcji planetarium interfejs graficzny na tablecie iPad, może prowadzić pokaz w taki sposób, że publiczność ma poczucie pełnej interakcji z wyświetlanym na kopule widokiem nieba. Tak, jakby znajdowała się w samym środku wydarzeń.
Twórca Ośrodka Edukacji Astronomicznej, profesor Paweł Rudawy bardzo wysoko ocenił możliwości zainstalowanego sferycznego systemu cyfrowej projekcji Planetarium:
„Dzięki znakomitej jakości obrazowania i oprogramowaniu, nasze planetarium stanowi doskonałe narzędzie edukacyjne i rozrywkowe, które będzie wykorzystane w procesie nauczania uczniów szkół wszystkich szczebli, począwszy od przedszkolaków, a na licealistach kończąc. Nie do przecenienia jest tu również możliwość popularyzacji wiedzy astronomicznej wśród społeczności lokalnej.”
Serdecznie dziękujemy za współpracę firmie RSA Cosmos, profesorowi Pawłowi Rudawemu oraz pracownikom Centrum Edukacji Astronomicznej. Tylko dzięki możliwości pracy w takim zespole, w oparciu o wiedzę i doświadczenia jego członków, mogła powstać tak niezwykła instalacja. Mamy nadzieję, że przyniesie ona wiele niezapomnianych wrażeń wszystkim odwiedzającym Planetarium w Białkowie.